Víme, na co si dát pozor při nákupu ovoce a zeleniny. Na tržnici i v obchodě

Pokud si vybíráte ovoce a zeleninu, měli byste kromě kvality sledovat také označení země původu. To platí jak pro supermarkety, tak pro stánky na tržnici, které toto povinné doporučení často porušují.

„Při prodeji čerstvého ovoce a zeleniny je jednou z hlavních povinností prodejce uvést konkrétní zemi původu daného ovoce či zeleniny. Tento požadavek platí pro všechny provozovny, tedy jak pro běžné kamenné obchody, tak pro různé stánky a tržnice,“ řekla Blesku tisková mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. 

Označení země původu byste měli najít vždy přímo u prodávaného zboží, musí být zřetelné a čitelné. U některých vybraných druhů ovoce a zeleniny je potřeba uvést také jejich třídu jakosti a také odrůdu (například u jablek, hrušek, apod.)

Stejné podmínky platí jak pro balený, tak nebalený sortiment. Pokud si kupujete krájené, loupané nebo jinak upravené ovoce, na obalu už většinou nenajdete, kdy přesně bylo takto zpracováno. Zákon to totiž nepředepisuje.

„Častým prohřeškem je uvádění kvalitativně neodpovídajícího ovoce a zeleniny do tržní sítě, tedy, že je nabízeno ovoce a zelenina zvadlé, nahnilé či jinak poškozené,“ upozorňuje Ježková. Kromě označování potravin byste měli věnovat pozornost také samotnému výběru a v případě pochybností nakoupit jinde a kvalitněji.

Podle Ježkové se výjimečně vyskytují případy zvýšených hodnot některých sledovaných látek, případně záměna země původu. Kvalita i označování je v tržní síti pravidelně kontrolována Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí.