Vědci vytvořili biomimetické 4D tištěné a také světélkující orchideje

O 3D tisku, při němž vznikají trojrozměrné objekty podle předlohy, už v dnešní době slyšel skoro každý, i když to neznamená, že by zevšedněl. Stále to jsou fantastické technologie, které nepřestávají překvapovat. A když 3D tištěné objekty naprogramovaným způsobem změní tvar po impulsu z okolního prostředí, tak se tomu poslední dobou říká 4D tisk (4D printing). Takovou změnu tvaru může vyvolat změna okolní teploty, elektrický proud, chemikálie nebo i světlo.

4D tištěné objekty jsou efektní hračky. Ale nejen to. Zajímají vývojáře chytrých textilií, autonomních robotů, biomedicínských zařízení a také tkáňové inženýry. Okouzlily i Jennifer Lewisovou z Harvardu, která se s kolegy rozhodla zjednodušit postup při 4D tisku. Až doposud se 4D tisk spoléhal na komplikované materiály, které se skládaly do výsledného 4D objektu. Lewisová a spol. se inspirovali přírodou a podívali se na to, jakým způsobem jsou konstruované rostliny, které se pohybují.
U rostlin jsou docela pěknou analogií pohybů 4D tištěných objektů takzvané nastie. Jsou to neorientované pohyby, které vyvolá nějaký impuls z prostředí.

Thermonastie tulipánů nebo bledulí se projevují otevíráním nebo zavírání květů podle teploty. Při fotonastiích, které jsou k vidění například u vlčích máků nebo šafránu, zase dochází k otevírání nebo zavírání květů změnou intenzity světla. Rostliny čeledi bobovitých sklápějí na noc listy, což jsou nyktinastie, a asi nejslavnější z nastií jsou seismonastie, pohyby, které předvádějí rozkošné citlivky, čili mimózy.