Tesco začalo prodávat ošklivou zeleninu a ovoce

V padesáti obchodech Tesca ve střední Evropě a ve dvanácti v České republice se ode dneška prodávají esteticky nedokonalé ovoce a zelenina. Ty má již v nabídce řetězec Penny Market a internetový obchod s potravinami Rohlik.cz. Prvními plody v Tescu jsou jablka, mrkev, červená řepa a brambory. Jedná se o zboží, které svým tvarem nebo velikostí neodpovídá standardům. Prodej produktů s logem Perfectly Imperfect bude Tesco zatím testovat, koupit je lze se slevou asi dvacet procent.

„Tímto rozhodnutím se snažíme pomoct našim dodavatelům omezit množství znehodnocených potravin. Ovoce a zelenina v dobré kvalitě se často vyhazují, protože nesplňují estetická kritéria, jako jsou standardizovaná velikost, váha nebo tvar. Jsou přitom ve skvělém stavu a vhodné ke konzumaci,” uvedl  Patrik Dojčivovič, komerční ředitel společnosti Tesco pro čerstvé potraviny.

Zákazníci si budou moct nedokonalé ovoce a zeleninou koupit v těchto obchodech Tesca: Brno Heršpice, Praha Eden, Ostrava, Frýdek Místek, Děčín, Mělník, Havířov, Karlovy Vary, Rychnov nad Kněžnou, Sokolov, Vysoké Mýto, Český Krumlov.

Tesco ve střední Evropě spouští tento program zatím jako pilotní. „Bude záležet na zpětné vazbě od našich zákazníků, zda tuto řadu produktů zavedeme i do dalších obchodů, a rozšíříme tak jejich dostupnost. Prozatím budeme v rámci pilotního projektu Perfectly Imperfect nabízet sezonní ovoce a zeleninu, konkrétně jablka, červenou řepa, mrkev a brambory. Nabídka se pak budem měnit v závislosti na sezonnosti,” popsal Patrik Dojčinovič.

Z údajů OSN vyplývá, že jedna třetina světové produkce potravin se vyhodí. Podle odhadů Evropské unie se v rámci členských států v průběhu výrobního procesu vyhodí více než devět milionů tun potravin. V současnosti daruje denně potravinové přebytky více než 285 obchodů Tesca ve střední Evropě, do konce roku by tento počet obchodů měl stoupnout na 340. Tesco oznámilo svůj závazek, že do roku 2020 se budou všechny obchody Tesco podílet na darování potravinových přebytků potřebným.