Počasí pěstitelům nepřálo. Pozor na nepoctivé prodejce ovoce a zeleniny, varuje inspekce

Počasí letos českým pěstitelům ovoce a zeleniny nepřálo. Mrazy poničily část úrody třeba meruněk nebo broskví.

Někteří prodejci v tom můžou podle mluvčího Státní zemědělská a potravinářská inspekce Pavla Kopřivy vidět příležitost, jak si nepoctivě přivydělat. Zboží z dovozu totiž označí jako české, kterého bude letos méně.

„Velká část spotřebitelů vědomě preferuje tuzemské čerstvé ovoce z toho důvodu, že bylo sklizeno v době vrcholné zralosti, má optimální nutriční hodnoty. Na rozdíl od ovoce, které když přijíždí přes polovinu kontinentu, tak bylo pravděpodobně sklizeno před optimální dobou zralosti," popsal Kopřiva.

Sezona jahod je nyní v plném proudu a inspektoři už evidují pochybení u téměř 40 procent kontrol. Bude jich proto víc než v minulých letech.

Inspektoři se snaží vypátrat původ ovoce a zeleniny až doslova na pole, kde měly vyrůst. Ověřují dokumentaci, přes sklady až k pěstitelům.

Inspekce připouští, že se setkává opakovaně s případy, kdy prodejci tvrdí, že nakupovali od nějakého pěstitele, který vzhledem k velikosti pole nemohl tolik zboží dodat.

Při udělování sankcí inspektoři posuzují několik okolností. Třeba jestli se prohřešky opakují. Pokuty můžou dosahovat řádově desítek nebo stovek tisíc korun.