ORIGINÁLNÍ NÁPADY, JAK DOMA PĚSTOVAT KVĚTINY. ZE STROPU, VE SKLE I V OBRAZU!

Máte rádi pokojové rostliny, ale na další už doma není moc místa? Tak to zkuste jinak a vsaďte na originální přístup pěstování, který spolehlivě zaujme a také nepotřebuje prostor navíc.

Nejen létající květináče, také úžasné kokedamy, originální terária nebo živé obrazy v různých velikostech se dokážou postarat o vaše rostliny. Jen se přesvědčte!

1. Zelená dáma kokedama

Představte si rostlinu, jejíž kořeny se obalí speciální jílovitou zeminou. Ta se vytvaruje dokulata, na to přijde ještě vrstva mechu a to vše se oplete provázkem, za který se také pověsí třeba na strop. Výsledkem je milá živá dekorace, která vydrží podobně dlouho jako klasické hrnkovky. A která rostlina se může změnit v kokedamu? „Já jsem vyzkoušela například fíkus, kapradinu, tlustici, antúrii, také olivovník, sukulenty i některé bylinky, rovněž zakrslou borovičku a podobně,“ uvádí Lenka Hrubá ze Zahrady na niti, která kokedamy vytváří.

 

2. Jak se zalévá „koule“

Rostliny, které mají rády hodně vody, se jen sundají ze závěsného provázku a celé se ponoří do vody na několik minut. A ty, jež jsou nenáročné na vláhu, stačí postavit do misky, kam nalejete trochu vody, kokedamu sem postavíte, za pár minut vyjmete a dáte na původní místo. Jednou za čas přidejte do zálivky hnojivo nebo do balu zapíchněte výživu v tyčinkách.

 

3. Skleněná aerária

Také se jim říká rostlinná terária a jde o skleněné baňky různých tvarů s malým otvorem, kterým se vkládá případná zemina nebo drcená kůra a samotná zeleň. „Jsou vhodné téměř do všech interiérů, jednoduše je zavěsíte na garnýž nebo na háček třeba na okno. Vypadá to velmi efektně, zejména pokud máte úzké parapety,“ uvádí Dita Chromcová z Kokedamy. A dodává, že každá baňka má odvětrávací otvory a rostlinka si vytvoří své mikroklima.

 

4. Létající květináče

Před pár lety, kdy se u nás poprvé objevily, způsobily malou revoluci. Možná jste si také říkali: není to postavené na hlavu, když se rostliny pěstují obráceně? Asi není, létající květináče jsou stále v kurzu. „Věší se na strop, takže kořeny bylinek nebo květin jsou nahoře a listy visí dolů. Součástí květináče je sítko na zachycení zeminy i houbička, která zásobuje květinu vodou přímo ke kořenům, takže pak není zapotřebí rostlinu tak často zalévat," říká designérka Margaréta Janecová z Bonami.

 

5. Živé obrazy

Co byste řekli dekoraci, která dokáže měnit svou podobu a ještě vám osvěží vzduch? Přesně takové jsou květinové obrazy. Rámy se vyrábějí ze dřeva, kovu či plastu v různých úpravách a rozměrech, většinou si je můžete pořídit už osázené rostlinami (na výběr máte více variant). A i kdyby ne, vždy jsou vybavené kapsou se speciálním substrátem, do kterého se rostliny vysazují. Rám se vybavuje nádržkou na vodu a ukazatelem hladiny vody, rostlina se pak „zalévá“ vlastně sama.

 

6. Zelené stěny

Pokud byste si chtěli domů pořídit větší množství rostlin, i když nemáte moc místa, zvažte takzvanou vertikální zahradu. Jak už název napovídá, jde o pěstování (nejen) hrnkovek ve svislé poloze. Na výběr je více možností, může jít o květináče složené nad sebou v konstrukci, nebo se rostliny pěstují ve speciální textilii s omezeným množstvím zeminy či hydroponicky. Některé stěny se instalují napevno, další jsou zase mobilní. Více se dozvíte v článku Úžasná zahrádka do bytu i na balkon? Ta vertikální!.