Obrazy mohou být i zelené

Zelené obrazy, paravany a mechové obrazy jsou velkou zajímavostí na trhu, která byla představena na konferenci Buildin‘Green v Holandsku (konference se konala v nově otevřeném Parku 20 | 20 v nizozemském Hoofddorp, prvním kancelářském parku Cradle to Cradle na světě). V podstatě jde o malé zelené stěny, které tvoří v interiérech výrazný designový prvek využívající vertikálního umístění rostlin. A jelikož realizace zelených obrazů je výrazně snadnější a levnější, než je tomu u celých zelených stěn, dosáhne na ně opravdu každý. Prakticky neexistuje interiér, kam by se nehodily, pouze v tmavých interiérech se doporučuje instalace dodatečného osvětlení a pozor – se spektrem denního světla!  Není proto vhodný jakýkoli zdroj světla.

Živé obrazy vyžadují minimální údržbu díky systému snadno vyměnitelných kazet s rostlinami. Květiny tak lze jednoduše obměnit, čímž vlastně i změníme vzhled obrazu. Květiny můžeme měnit v závislosti na sezóně, podle konkrétní příležitosti, svátků (Vánoce, Velikonoce) a podobně.

Základem zelených obrazů je patentovaná konstrukce LivePicture®, která nevyžaduje žádnou elektrickou energii. Živý obraz snadno a rychle namontujeme na jakoukoli stěnu. Potřebovat na to budeme jen několik šroubů. Tento designový rám obsahuje integrovaný zavlažovací systém se zásobníkem vody, díky kterému mají rostliny zásobu vláhy na čtyři až šest týdnů. 

Na kovový rám je upevněna geotextilie, která funguje jako mechanická opora rostlin. Živiny jsou rostlinám přiváděny důmyslným závlahovým systémem. Osazování je sice složitější než u modulárních systémů, výhodou však je, že konstrukční systém umožňuje kopírovat tvar interiéru. Fixace rostlin na geotextilii nám umožňuje vytvářet jakékoli obrazce, které nejsou limitovány žádnou modulovou osnovou. Jedná se o nejrozšířenější metodu, která se používá vesměs pro profesionální interiérová řešení.

Zelené obrazy jsou vlastně elegantním a prostorově úsporným řešením, jak v interiéru umístit živé rostliny a to i v tom nejmenším. Do omezených prostor se nádoby s květinami často nevejdou, natož ve větším množství. Proto je zde právě nástěnné umístění živých obrazů ideální. Vždyť právě živé rostliny významně ovlivňují vnitřní klima interiérů, zajišťují výrobu kyslíku, čistí vzduch a pozitivně ovlivňují vlhkost. Navíc každý člověk, který tráví více než čtyři hodiny denně v pokoji s rostlinami, je podstatně příjemnější a prokazatelně produktivnější.

A právě přednosti zelených obrazů jsou prověřené mnoha instalacemi v soukromých i pracovních prostorách. Tento systém je obzvlášť vhodný pro hydroponické pěstování rostlin, díky kterému se rostlinám prostě daří lépe. Navíc je hydroponické pěstování čistější než pěstování v půdě. A díky tomu jsou pak zelené obrazy vhodné i k instalacím třeba ve zdravotnických zařízeních. Klasiku představují instalace v bytech, kancelářích, hotelech, restauracích a nákupních centrech.