Liberecká zahrada se rozzářila stovkami kvetoucích fuchsií.

Liberecká zahrada se rozzářila stovkami kvetoucích fuchsií.

Liberečtí mají v posledních dnech možnost obdivovat jednu z největších sbírek fuchsií. Pěstitel Jiří Pevný jich má ve své zahradě zhruba 1300 a jak říká, jeho rostlinám se letos výjimečně daří. V městské čtvrti Pavlovice pěstuje květiny už deset let, v poslední době jeho zahrada doslova svítí barvami.

K povedenému ročníku přispělo velkou měrou současné počasí bez vysokých teplot. Velké produkci pomohly i změny v hnojení. „Před pětadvaceti lety, kdy jsme s manželkou začali fuchsie pěstovat, nám některé exempláře vyrostly do obrovských velikostí. Už jsme na to přišli,“ raduje se Pevný. V jeho zahradě letos vykvetla i třicetiletá vindobona, která je ve srovnání s jinými roky až o 50 procent větší.

Jak sám Jiří Pevný říká, fuchsie jsou velmi náročné rostliny na péči. „Nemají rády suchý vzduch a přímé slunce. Ve výsledku vypadají podle toho, kolik času jim věnujete,“ dodal profesionální zahradník. Návštěvníkům rád předává své postřehy z pěstování. „Vše pramení ze zkušeností, je to svým způsobem i trošku alchymie,“ vysvětlil. Kromě fuchsií pěstuje Pevný i pelargonie a honzíky. Zahradu v libereckých Pavlovicích je možné navštívit každý den kromě středy až do konce letních prázdnin.