Jak v zimě pečovat o subtropické a tropické rostliny?

Výborně se většině pokojových rostlin daří do podzimu, od září se dny rychle zkracují, slunečního svitu je málo a navíc často přetápíme interiéry, čili teplota se zde oproti létu paradoxně zvyšuje. Právě v tuto dobu začnou některé rostliny hyzdit příliš protáhlé výhony, ale též trápit choroby a škůdci, jelikož rostliny jsou oslabené. A obzvláště ty, které pocházejí z teplejších krajin s větší intenzitou slunečního svitu.

Subtropické rostliny

Tyto rostliny pocházejí ze subtropů, tedy z oblastí, kde se zimní teploty pohybují mezi +4 až +12 oC a intenzita slunečního záření je celoročně výrazně vyšší než u nás. Pro tyto druhy je typické, že čím nižší jim v zimě poskytneme teplotu, tím méně vyžadují osvětlení i zálivky a teploty jim skutečně udržujeme mezi 4 až 12 oC. Mezi subtropické pokojovky patří například citrusy, olivovníky, vavříny, fíkovníky, kamélie, fuchsie, myrty, oleandry, smokvoně, pouštní růže, granátovníky a jiné… S minimem světla si v zimě vystačí opadavé druhy (např. granátovník, fíkovník), druhy neopadavé naopak vyžadují světlé stanoviště, jelikož fotosyntéza probíhá v jejich listech po celý rok (oleandry, citrusy, vavříny apod.). při nedostatku světla začnou žloutnout listy a usychat, ovšem nebezpečné je i umístění přímo u okna. Přímé slunce by mohlo listy popálit obzvláště v předjaří. Vhodným řešením je i umělé osvětlení (např. sodíkové výbojky), což platí i pro druhy tropické. Zálivka je v zimě mírnější u druhů tropických i subtropických, stálezelených i opadavých. Ovšem více rosíme listy, jelikož suchý vzduch ve vytápěných interiérech jim nesvědčí. Optimální vzdušná vlhkost je pro většinu pokojovek okolo 60%, ovšem v přetápěném interiéru to může být i jen 30%. Kromě rosení proto vzduch zvlhčujeme odpařovači na radiátorech, mokrými hadry, ale i malou fontánkou. Zaléváme pouze tak, aby voda nestála v podmisce příliš dlouho, jinak budou zahnívat kořeny. A zaléváme až po proschnutí substrátu.

Tropické rostliny

V tropech jsou teploty celoročně vyrovnané a nikdy neklesnou pod 15 oC. V interiérech těmto rostlinám svědčí teploty okolo 20 oC, ovšem pravidlo o vztahu teplot a slunečního záření a zálivky platí i pro ně, stejně jako pro rostliny subtropické. Svými nároky na světlo se však tropické rostliny liší. Záleží na tom, z jaké oblasti tropů pocházejí. Jednoduchou pomůckou nám může být tvar a barva listů. Jednoduché, zelené listy, signalizují nižší nároky na světlo a vyšší odolnost (kapradiny, tchýnin jazyk, difenbachie, zelence, filodendrony atd.), zatímco rostliny s tvarovanými barevnými listy a rostliny kvetoucí (ibišky, buganvilije aj.) jsou náročnější. Zcela specifické nároky na světlo pak mají sukulenty – čím více světla, tím lépe. Co nesnášejí všechny tropické druhy rostlin, to je chladný průvan – klidně rostlinu zahubí do druhého dne. Jelikož jsou tropické druhy rostlin výhradně stálezelené, jsou oproti opadavým druhům subtropickým na světlo náročnější všech. I zde však dáme pozor na přímý sluneční úpal v předjaří. Co se týká zálivky a rosení, platí pro tropické druhy vše, co jsme popsali na konci odstavce určeného druhům subtropickým. A stejně platí pro tropické i subtropické druhy poslední pravidlo – v zimě zásadně nehnojíme, jelikož rostliny procházejí obdobím vegetačního klidu. Přebytečné živiny by nevyužily a naopak bychom rostlinám ublížili.