Jak pečovat o řezané květiny

Navážeme na náš předchozí článek o tom, jak moc naše řezané květiny ovlivňuje voda. Krátce jsme v něm naťukli i téma stonků. V druhém pokračování našeho tématu Jak udržet své květiny déle čerstvé si o stoncích povíme více.

 

Jak jsme psali v prvním dílu tohoto článku, stonek má až obdivuhodnou rychlost hojení „ran“. Stačí pár minut a stonek se uzavře, čímž se do něj voda z vázy nedostane. Proto na to nezapomínejte pokaždé, když si domů přinesete čerstvou květinu.

Řez se doporučuje provádět pouze ostrým nožem. Doporučuje se také provádět řez stonku pod vodou, ale opatrně na vzduchové bublinky, které by blokovaly přísun vody do stonku.

Výše uvedený návod byl univerzální a není špatně, ať už ho použijete pro kteroukoliv květinu. Řezů však existuje mnohem více. Květinu od květiny se liší. Ty nejznámější řezy květin jsou:

Šikmý řez

Nejběžnější řez vůbec, který prospěje každé květině. Perfektně otevře a prodlouží konec stonku, díky čemuž se do celé květiny voda a další živiny dostanou mnohem snadněji. Šikmý řez se provádí především u bylinných stonků – růželiliegerberyfrézie apod. Zvýšenou pozornost věnujte v tomto případě karafiátům. U nich bychom neměli vést řez přes „kolénka“ na stonku.

Dvojitý řez

Název možná zní mnohem děsivěji než řez šikmý, nicméně není o nic složitější. Stonek se u dvojitého řezu osekáváme z obou stran, jako bychom chtěli vytvořit ostří kopí. Potkat byste se s ním měli v každém dobrém květinářství.

Používá se totiž nejen u dřevnatých stonků (např. u šeříků), ale hlavně do květinového aranžmá, kdy je potřeba udržet stonky rovné. Mají totiž ve zvyku stáčet se na stranu těžiště květu.

Květiny s dřevnatým stonkem je dobré nechat projít šokovým opatřením, tzn. umístit stonek na přibližně 3 minuty do horké vody. Vytlačí se ta vzduch ze stonku.

Rovný řez (nebo také kolmý)

Je to méně známý řez, možná proto, že se používá pro velmi úzký okruh květin – amarylisůhyacintů, květin kalatulipánů či narcisů... Zkrátka u cibulnatých květin, případně květin s měkkým (vodovým) stonkem. Květinám stačí proto, aby nasály dostatek vody a my tak snížíme riziko zahnívání, které je pro tyto rostliny typické.

Zalamování

Byť to může znít jako drastická metoda, například takové chryzantémy velmi potěší. Stonky jsou tvořeny vlásečnicovitě a tak k zalamování postačí ostrý nůž. Stonek přes jeho hranu zalomíme a tím vytvoříme velkou otevřenou plochu, která hravě nasaje vodu.

Stonek zabalíte do vlhkého hadru a např. válečkem nebo paličkou na maso jej rozmačkáte po délce až 5 cm. Následně je důležité vložit rostlinu do vody s výživou a nechat ji odpočinout v chladné místnosti.

Závěrem: Nejen lidé jsou různí, i květiny se liší a to nejen barvou, vůní či výskytem. Pokud budeme respektovat i odlišnost péče, kterou je jim třeba poskytnout, když už je odnímáme z jejich přirozeného prostředí, můžeme se z nich radovat opravdu dlouho.