http://organic-food-sro.cz/

Udržte květiny ve váze déle čerstvé
Správné květinářství
Vše začíná už výběrem správného květinářství, který je převážně na mužích. Při nákupu květiny doporučujeme projít více květinářství a poptat se vždy v daném květinářství odkud jsou květiny dovezeny a na jejich trvanlivost. Správný prodejce Vám poradí to nejlepší, abyste se k němu rádi vrátili.

Důležité je zmínit, že hned po řezu se u květin zahájí proces zrání a stárnutí. Začne tedy usychat a uvadat. Jak dlouho Vám vydrží svěží, záleží na vodě, teplotě a světlu.

Množství vody
Množství vody vždy záleží na délce i tloušťce stonku, a jak víme, ta není u všech květin stejná. Do 80cm stonku se voda dostává hůře než do 50cm stonku. Delší stonek tedy potřebuje hladinu vody výše.

Místo, kde byl stonek uříznutý, se rychle zaceluje. Proto po obdržení květiny seřízněte stonek o 2-3 cm pod úhlem 45 stupňů. Pokud jsou dlouho bez vody, jinak stačí 1-2 cm. Seříznutí o 1-2 cm platí pro uchovávání ve váze, seřízněte každé dva dny.

Šikmý řez zajistí větší plochu pro vstup živin do stonku. Při prvním napití dopřejte rostlině dávku vody až do výše 3/4 stonku. Po dvou hodinách můžete ubrat na 1/3 výšky stonku. Pozor ovšem na trsové růže, květiny s dužinatým stonkem nebo velkými květy, tyto rostliny dokáží vypít až polovinu vázy.

Výměna vody
Nejčastějším důvodem proč rostlina usychá tak brzy, je umístění v jedné a té samé vodě. Divíte se, proč je napsané slovo „usychá“ místo „uvadá“? Nepřítelem pro ní totiž jsou bakterie, kterých ve vodě přibývá každým dnem více a více. Bakteriemi napadnutou rostlinu poznáte tak, že na konci stonku nahmatáte jemný sliz.

Bakterie v tomto případě pronikly do stonku i cév rostliny a zcela zastavily přísun vody a živin. Lze tomu předejít právě díky pravidelnému seřezávání stonků o 1-2 cm a pravidelné výměně vody. Obojí zhruba každé dva dny, ale za předpokladu, že použijete desinfekční přípravky s výživou. To jsou ty malé sáčky, které by Vám měli nabídnout v každém dobrém květinářství.

Bakteriím se vyhnete nebo alespoň zdržíte jejich nárůst tím, že budete vybírat opadané listí z vody, nebudete je dávat na přímé sluníčko, ani jim dávat jinou než vlažnou vodu.

Pokud se budete o květiny takto starat, poděkují Vám svou krásou, vůní a dlouhou trvanlivostí.