Fialovozelená královna bylinek - levandule

Díky silicím byla levandule oblíbena již v antice a prostřednictvím mnichů se dostala přes Alpy do střední Evropy. Nyní se nejvíce vyskytuje v jižní Evropě a jen ve Francii je jediná středomořská oblast, kde se levandule pěstuje pro získávání levandulového oleje, kterého je potřeba jako surovina voňavkářského průmyslu. Komerčně využívané plochy pro pěstování levandule také nalezneme v Maďarsku či Bulharsku.

 
Fialovozelená královna bylinek - levandule

Ohledně historie levandule lékařské se ví toho hodně. Tato jedinečná bylinka pochází ze Středomoří a její název je odvozen od latinského lavare, což je v překladu mýti a vztahuje se na použití levandule v esencích a olejích do koupele. Díky silicím byla levandule oblíbena již v antice a prostřednictvím mnichů se dostala přes Alpy do střední Evropy. Nyní se nejvíce vyskytuje v jižní Evropě a jen ve Francii je jediná středomořská oblast, kde se levandule pěstuje pro získávání levandulového oleje, kterého je potřeba jako surovina voňavkářského průmyslu. Komerčně využívané plochy pro pěstování levandule také nalezneme v Maďarsku či Bulharsku.

​Levandule lékařská Lavandula angustifolia je až 75cm vysoký zimovzdorný polokeř se silným větvením a se vzpřímenými větvičkami. Listy jsou přisedlé, čárkovité až úzce kopinaté. Vonné květy jsou nápadně uspořádány v koncových klasech, korunu mají dvoupyskou, krásně fialovou barvu. Levandule zpravidla kvete od června do srpna. Plodem této jedinečné bylinky jsou tvrdky, které jsou hnědé až černohnědé, lesklé. V našich končinách se často pěstují odolné hybridy levandule, jako je např. Lavandula x intermedia, či zkřížená levandule širokolistá Lavandula latifolia. Obě tyto odrůdy jsou rovněž pro sběr vhodné.

Pěstování levandule není nikterak náročné. Dobře se jí daří na slunném místě, a pokud ji máme umístěnou na zahradě, tak je pro její pěstování ideální místo s odtokem vody. Má ráda místa při suchých zdech anebo na skalkách, vhodná je půda slabě vápenitá, sušší. Četné kulturní formy a variety se vysazují v zahradách, parcích či dokonce i na kruhových objezdech. Můžeme levanduli také vysít ve skleníku, umístiti do okenních truhlíků. Semena předpěstováváme a v květnu vysazujeme rostlinky asi tak 30cm od sebe. Můžeme si také odebrat řízky ze starších keříků, které následně vysazujeme.

Účinných látek v levanduli je spousta, proto je levandule využívána v hojné míře v různých odvětí jak průmyslu, tak jako bylinka do kuchyně či léčivka. Levandule obsahuje silice s vysokým obsahem linaloolu, linalylacetátu a aromatických složek jako jsou geraniol, cineol či deriváty kumarinu. Pro léčebné účely se sklízí od června do srpna květy krátce před plným rozvinutím. Květy, které jsou určené na sušení, se stříhají v době, kdy se právě začínají otvírat. Mladé listy, které chceme použít jako koření, můžeme trhat kdykoliv. Pro voňavé sáčky používáme květy, lze však řezat i listy, a to od července do září, neboť můžeme použít i odkvetlá květenství, neboť pro náš šatník mají ještě dostatek aroma.

Jak jsme se již zmiňovali, levandule je na všestranné využití. Proto máme pro vás tipy, které jistě využijete, pokud se rozhodnete levanduli pěstovat doma, či ji již doma pěstujete. Náš tip: Polštářek s levandulí – ten je výborný umístěný v posteli, neboť přivolává spánek. Voňavý sáček nejen rozšiřuje nádhernou svěžest v šatníku, ale také hlavně odpuzuje hmyz, hlavně moly. Získáme ho tak, že voňavé květy vložíme do látkových pytlíků nebo do kapesníků, které se zavážou a pravidelně se vyměňují. Levandulová koupel – přelijeme plnou hrst levandulových květů litrem vřelé vody a nálev necháme stát jako čaj a následně se scedí do vody v lázni. Taková koupel příznivě působí při nervovém napětí, při nespavosti nebo při slabosti způsobené třeba změnou počasí či při střídaní ročních období.