Balkonové květiny: Vybírejte je podle světových stran!

Také na omezeném prostoru vás můžou těšit rostliny v nádobách. Pokud s pěstováním začínáte a nevíte, které se bude u vás dařit, řiďte se orientací balkonu na určitou světovou stranu.

Sluníčko je zásadní pro výběr vhodných rostlin, ale ani ono neexistuje samo o sobě. Stejně tak řada rostlin snese více světových stran. Následující tipy proto berte jako orientační.

Než začnete vybírat

Možná váš balkon míří na jih a poblíž domu roste vzrostlý strom, navíc lodžie je krytá shora a z boků. Pak se situace mění. „Například pokud máte balkon na jižní straně, ale dům stojí ve velmi úzké ulici a téměř celodenně je stíněný sousední stavbou, panují zde spíše podmínky podobné východní čí západní, někdy dokonce severní orientaci,“ vysvětluje Julie Reicheltová z Fire Garden.

Nejprve si tedy zjistěte, kolik slunce na váš balkon skutečně míří, až pak vybírejte květiny.

Severní směrování

Severně orientovaný balkon se stane dočasným domovem pro rostliny, kterým nevadí stín. Z balkonek se tady bude dařit begóniím, z popínavek břečťanu. A kterým dalším? „Bez problémů tu poroste i barvínek, dlužicha, kapradiny a ve větších nádobách třeba bohyšky,“ uvádí zahradnice Anita Blahušová.

Východní potěšení

Na východní balkon míří ráno jemnější sluneční paprsky, odpoledne tu bývá stín. Teoreticky se tu dá pěstovat cokoli, jen rostliny milující slunce nebudou tolik kvést. „Obecně lze doporučit některé balkonovky, například fuchsii, petúnie a muškáty, z letniček okrasný tabák či netýkavku. Netřeba se bát ani bambusu, hortenzie nebo azalky,“ uvádí Julie Reicheltová. Z popínavek můžete vyzkoušet zimolez či plamének, z okrasných travin ostřici.

Pěkně vypadá stálezelená skimmie, která je dobrým příkladem toho, že řada rostlin zvládne různé světové strany. Skimmie se hodí do stínu i polostínu, nemá ráda přímé sluneční paprsky.

Směrem na jih

Hodně slunce má ráda většina středomořských rostlin, například buganvilea, olivovník, citrusy, oleandr, palmy. Dařit se zde bude netřeskům a rozchodníkům, zkusit lze některé okrasné trávy (ozdobnice). Pěkně tu pokvetou letničky, třeba nenáročný měsíček vhodný i pro začátečníky. Mezi letničky se řadí také balkonové rostliny, s muškáty a petúniemi nešlápnete vedle. Z bylinek potěší levandule, tymián, rozmarýn, dobromysl, šalvěj…

Hurá na západ

Na balkony mířící západním směrem dopadá slunce odpoledne a navečer. Obecně by se tu mohlo dařit rostlinám vhodným pro východní orientaci, přestože je „západní slunce“ ostřejší – v teplých dnech je už vzduch rozpálený a na rostlinách není ranní rosa. A stejně tak se sem hodí i ty, které milují sluníčko a dávají se na jih. Rovněž zde můžete pěstovat mnohé bylinky (včetně vavřínu, rozmarýnu a podobně).

Zálivka a hnojení

Na stinných a závětrných místech půda v nádobách nevysychá tak rychle, proto rostliny zde umístěné mají menší nároky na zálivku. Většinou se to týká severní strany. „Obecně také platí, že čím méně světla dopadá na dané místo, tím má rostlina menší potřebu zálivky. Vodu totiž spotřebovává v procesu fotosyntézy, který je závislý na množství světelné energie,“ vysvětluje Julie Reicheltová.

A upřesňuje, že při vyšší fotosyntetické aktivitě rostlin dochází k jejich rychlejšímu vývoji, při němž se kromě vody a světelné energie spotřebovávají další látky; některé z nich rostlina získává právě z hnojiv. Proto lze zjednodušeně říci, že na hnojení jsou náročnější rostliny na jižně orientovaném balkonu. Ale opět – neplatí to pro všechny, příkladem mohou být třeba zcela nenáročné netřesky.