6 rad jak pěstovat kaktusy, aby vykvetly

Nejlepším důkazem, že pěstujeme kaktusy správně, je jejich vykvetení. A opravdu ne každému se to podaří a mnohdy jde i o náhodu či důkaz nenáročnosti konkrétního druhu kaktusů. Pokud kaktusy špatně rostou, hnijí a nekvetou, je něco špatně. Přitom pěstování právě kaktusů není vůbec náročné. Mají jen několik zásadních požadavků. My je shrnuli do šesti.

Často se stane, že si domů přinesete kvetoucí kaktus a on právě vám kvést přestane. Tedy v horším případě jsou do kaktusu špendlíčky připíchnuté sušené květy, ale každý už snad dnes ví, kde rostliny nakupovat a u koho a kde ne. Kaktusy mají zcela odlišné potřeby než ostatní pokojové rostliny. Za prvé potřebují světlo, nejlépe jižní okna a světlo přímé sluneční, čili v temných bytech se jim dařit nebude. Za druhé potřebují rozumnou zálivku, za třetí každoroční přesazení do nového substrátu, ze kterého čerpají živiny, nikoli však hnojení a za třetí vyžadují zazimování.

1. Výživa kaktusů
Veškeré živiny si kaktus vezme ze substrátu, nepotřebuje proto hnojit, ovšem za předpokladu, že jej každý rok přesadíme. Živiny se ze substrátu samozřejmě vyčerpávají. V opačném případě aplikujeme hnojivo v tekuté podobě a to nejvýše třikrát za rok, ve vegetačním období. Kaktusy přesazujeme na jaře a nebo v létě, když za největších veder jejich růst stagnuje. Kaktus vyjmeme z nádoby, zbavíme starého substrátu a přesadíme do nového. Ovšem až poté, co nám kořeny do několika dnů pořádně zaschnou. Vždy volíme nádobu jen o kousek větší a substrát lze koupit speciálně určený právě pro kaktusy. Substrát si však můžeme i namíchat, smísíme kvalitní zahradní zeminu s minerální drtí, ostrým pískem a nebo škvárou. A pozor – poprvé kaktus zalijeme až cca 14 dní po přesazení. Zvláštní nároky, že? Jakákoli jiná rostlina by v takovém případě uhynula. A znova opakujeme, přesazený kaktus po celý rok nehnojíme!

2. Jak zalévat kaktusy
Kaktusy je nejlepší zalévat k večeru. Zaléváme ve vegetačním období jednou za týden a důkladně, určitě ne často a mírně. Substrát je třeba pořádně provlhčit, nechat vodu odtéci a vylít ji z podmisky. Takto necháme kaktus týden. Zaléváme zásadně vodou měkkou a odstátou. 

3. Stanoviště pro kaktusy
Jelikož kaktusy vyžadují přímé sluneční světlo, volíme nejlépe vnitřní parapet oken směřujících na jih a co nejblíže u zasklení, případně okna západní a východní. Přes léto pak kaktus umístíme na parapet venkovní, na balkón, lodžii či terasu, ovšem na místo, kde na kaktus nebude pršet, nesnese přemokření substrátu. 

4. Zimování kaktusů
Kaktusy zazimujeme klidně již v říjnu, uděláme to však tak, aby si prošly přirozeným poklesem teploty. Ve venkovním prostředí to zajistí sama příroda, v interiéru je dáme do místnosti, kde teplotu postupně snižujeme až na 8 až 12 stupňů Celsia. Kaktusy můžeme umístit na světlé místo i do tmy, v žádném případě je však přes zimu nenecháváme v teplém bytě. Nejčastějším místem zazimování proto bývají verandy a sklepy

5. Jarní probuzení kaktusů
Kaktusy přeneseme do tepla v březnu a umístíme je rovnou na jejich oblíbené stanoviště v bytě či vytápěné zimní zahradě. Poprvé kaktus zalijeme, když se objeví zelený vrchol a nové trny. A kouzlo jarního buzení? Kaktus zalijeme vodou o teplotě cca 50 stupňů Celsia.

​6. V létě necháme kaktus odpočívat
Za největších veder kaktusy přestanou růst, stagnují. Je to jejich zcela přirozená reakce a my je prostě necháme být. Zalévám jen velmi opatrně, jelikož vlivem nadbytku vody by mohly hnít kořínky. Určitě též nehnojíme. Nemusíme se bát, že málo zalévaný kaktus na přímém slunci uhyne. Ve svém původním prostředí byl zvyklý právě toto zažívat. 
Nejčastěji pěstované druhy kaktusů

Nejčastěji u nás pěstujeme druhy Astrophytum, Echinocactus, Echinocereus, Mammillaria, Notocactus, Gymnocalycium, Lobivia, Rebutia a jiné. 

Množení kaktusů pro zkušenější pěstitele

Kaktusy lze množit vegetativně a generativně (výsevem semen). Semena vyséváme v březnu a dubnu do výsevního substrátu složeného ze dvou dílů jemného písku a jednoho dílu zeminy. Substrát umístíme do plastového kelímku či boxu s odtokovými otvory nebo do terária, skleněné baňky atd. Prostě do jakékoli nádoby, ve které lze vytvořit mikroklima skleníku. Semena kaktusů se až na výjimky (např. opuncie) vysévají na povrch substrátu o výšce cca 2 cm, více jej není třeba. Substrát důkladně zalijeme, aby byl pořádně nasáklý vodou. Nádobu poté zakryjeme víčkem a umístíme na teplé a světlé stanoviště. Chladnomilnějším kaktusům klíčí semena při teplotě cca 25 oC, teplomilné za teplot vyšších jak 30 oC. Po vyklíčení uděláme do víka otvory a sazenice přesadíme, když dosáhnou velikosti 0,5 cm. Vyklíčená semena zavlažujeme podmáčením, nikdy vodu nelijeme na ně. A pozor, na přímé slunce umístíme mladé rostlinky nejdříve po roce.

Vegetativní množení provádíme z odnoží nebo větví. Leckterý kaktus má na odnožích takzvané čekací kořeny. V tomto případě můžeme odnože oddělit od mateřské rostliny a rovnou vysadit do suchého substrátu. Pokud odnože oddělujeme řezem, nikdy nesmí přijít do substrátu vlhkého. Uříznuté odnoži necháme pořádně zaschnout ránu (cca 2 týdny), dokud se nevytvoří kalus a poté až odnož přesadíme do suchého substrátu. Sazenici umístíme na teplé stanoviště, nikoli však na přímé slunce a pravidelně ji rosíme.